Cytologia to bardzo proste badanie, które ma ogromne znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy. Służy wykryciu stanów przednowotworowych raka szyjki macicy. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest chorobą całkowicie wyleczalną.

Dzięki wysokiej skuteczności oraz niskim kosztom diagnostyki, badanie to jest jednym z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywana zmian nowotworowych. Szacuje się, że gdyby badaniami przesiewowymi objęto 75% kobiet, poziom umieralności na raka szyjki macicy zmniejszyłby się o 25%.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu nabłonka pokrywającego tarczę szyjki macicy za pomocą specjalnie do tego przygotowanej szczoteczki. Wymaz wykonuje się podczas standardowego badania ginekologicznego i jest całkowicie bezbolesny. Po pobraniu próbkę wysyła się do laboratorium, więc na wynik badania trzeba poczekać.

Pierwsze badanie cytologiczne kobiety powinny wykonać w czasie pierwszego roku od rozpoczęcia współżycia. Cytologia powinna być powtarzana profilaktycznie przynajmniej raz w roku.

Badanie najlepiej wykonuje się 4-5 dni po okresie, jednak nie później niż na tydzień przed kolejnym. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych oraz powstrzymać się od współżycia. W przypadku wystąpienia jakichś dolegliwości czy zapaleń narządu rodnego, najlepiej przesunąć badanie cytologiczne i wykonać je po wyleczeniu zmian zapalnych.

Przed badaniem należy przypomnieć sobie podstawowe informacje, o które na pewno zapyta lekarz, takie jak data ostatniej miesiączki, stosowane metody antykoncepcji, przyjmowane leki oraz długość trwania cyklu i daty ostatniej cytologii.

W gabinecie wykonywane jest tradycyjne badanie cytologiczne oraz cytologia płynna LBC, z możliwością zbadania DNA HPV (wirusa brodawczaka).